TATUAŻ – SPOSÓB NA WYRAŻENIE SIEBIE

Przed zrobieniem sobie tatuażu powinniśmy przede wszystkim zastanowić się kilka razy, czy tego chcemy i rozważyć wszystkie plusy i minusy jego posiadania. Zanim oddamy się w ręce tatuażysty, musimy być pewni, że to osoba, która profesjonalnie i w sterylnych warunkach wykona nam upragniony wzorek i czy, aby ten wzorek za rok lub dwa nam się nie znudzi.

Przede wszystkim zwróćmy wagę na bazie jakich pigmentów będzie wykonany tatuaż i czy pigmenty mają badania i certyfikaty.

Co jeszcze powinniśmy rozważyć ?

Tatuaż czarny czy kolorowy ?

Ten drugi jest bardziej wymagający z kilku powodów.

Kolorowy tatuaż jest piękny, przyciąga uwagę, ale jest też ryzykowny i trudniejszy w pielęgnacji. Kolory z czasem bledną i stają się mniej intensywne. Ale to nie wszystko.

Prawie 90% pigmentów do tatuowania pochodzi z Azji głownie z Indi. Dlatego próby ustalenia pochodzenia pigmentu bez analizy chemicznej nie przyniosą wyczerpującej odpowiedzi. Nikt z posiadaczy tatuażu dziś nie wie, jaki rodzaj pigmentu był użyty ani, co jest w nim zawarte. Praktycznie sam tatuażysta nie ma o tym pojęcia. Zgodnie z Unijną Dyrektywą Kosmetyczną, każdy tatuażysta musi być w stanie przedstawić klientowi do wglądu kartę charakterystyki dla każdego atramentu użytego, na której wymienione są poszczególne składniki pigmentów. Pytanie czy osoba, która chce wykonać tatuaż pyta o to ? Ile jest takich osób ?

Co wchodzi w skład pigmentów?

Żadnemu z klientów, którzy poddają się wykonaniu tatuażu nie przechodzi przez myśl skład kompozycji tuszu. Najczęściej klienci omawiają z tatuażystą tylko projekt i położenie tatuażu. A lista składników znajdujących się w pigmentach? Oto przykłady:

  • kolor czarny zawiera różne typy węglowodorów (ropa naftowa), z których większość jest rakotwórcza.
  • kolor żółty – można w nim znaleźć ślady siarczynu kadmu (związki kadmu uważa się za kancerogenne).
  • kolor czerwony jest najbardziej niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ może zawierać niewielkie ilości rtęci, oprócz soli metalicznych, które są wszystkie toksyczne.
  • kolor zielony – częstym składnikiem jest kobalt (czynnik wpływający na powstawanie raka skóry i chorób serca).

Umiejscowienie tatuażu

Nie bez powodu ważna jest też lokalizacja tatuażu na ciele.

Otóż zdecydowanie nie powinniśmy tatuować klatki piersiowej !!!

Dlaczego ?

Jest to miejsce diagnostyki wielu chorób.

Nigdy nie wiadomo, czy będzie musieli skorzystać z badania rezonansem magnetycznym. Oby nie, ale jeśli już nam się to przytrafi to wówczas to ma znaczenie. Znam przypadki, gdy osobie wytatuowanej na klatce piersiowej odmówiono tego badania z uwagi na zagrożenie życia.

W badaniu MRI wykorzystywane są fale elektromagnetyczne i bardzo silny magnes, dlatego wszelkie przedmioty metalowe w ciele pacjenta stanowią przeciwwskazanie do badania MRI. Warto wiedzieć, że w niektórych tatuażach znajdują się pigmenty z drobinkami metali, które podczas rezonansu mogą prowadzić do poparzenia tkanek, a pacjent może odczuwać ból, pieczenie, szczypanie. Pigmenty te pod wpływem fal elektromagnetycznych zostają uwalniane ze skóry i migrują z krwią do narządów wewnętrznych ( nerki i, wątroba).

Pomimo tego, że miliony ludzi z tatuażami mają robiony rezonans magnetyczny w szpitalach i klinikach i nie występują u nich skutki uboczne, to zdarzyły się sytuacje, gdzie występowały działania niepożądane, w tym poważne poparzenia skóry. Raporty o niepożądanych reakcjach są zwykle oparte na indywidualnych przypadkach.

Zgłaszane przez pacjentów efekty uboczne najczęściej dotyczą uczucia ciągnięcia wytatuowanej skóry. Jest to logiczne, ponieważ tusz, jakim wykonywany jest tatuaż, może zawierać pigmenty, które są żelazne, a tym samym magnetyczne i oddziałują z silnymi polami magnetycznymi MRI.

Zanim się zdecydujesz

Przed tatuowaniem nie należy spożywać alkoholu.

Jest to ważne, ponieważ alkohol powoduje zwiększone ciśnienie krwi, co w efekcie utrudnia krzepnięcie krwi i gojenie ran. Wstrzemięźliwość od trunków zachowywać powinniśmy także najlepiej jeszcze kilka dni po wykonaniu tatuażu.

Ważne może być również odpowiednie nawilżanie miejsca, w którym niebawem pojawi się wybrany przez nas wzór. Jeśli na co dzień nie stosujemy środków pielęgnacyjnych, na przykład balsamu czy mleczka do ciała, dobrze byłoby, aby tydzień przed tatuowaniem rozpocząć taki proces. Możesz użyć do tego delikatnego żelu do mycia z kolagenem, który nawilży skórę i przygotują ją do zabiegu.

Kolagenowy żel do mycia

 A co najważniejsze przyda się do pielęgnacji skóry po zabiegu.

Żel kolagenowy jest tak łagodny, że można go stosować nawet u noworodków, jest wykonamy w metodzie „red blood cel”, nie posiada drażniących składników myjących. Możesz umyć nim nawet zęby, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Po umyciu skóry, bardzo ważne jest jej dobre nawilżenie.

Tym zajmie się już Herbacuem – ziołowy balsam do pielęgnacji ciała o szerokim spektrum działania.

Herbaceum balsam

Gdy już go masz – gojenie się tatuażu.

Bezpośrednio po wykonaniu tatuażu zakłada się folię, którą nosimy przez około trzy godziny. Po jej zdjęciu przemywamy go letnią wodą z szarym mydłem. Następnie należy go wysuszyć i w celach dezynfekcji spryskać eliksirem dr Słonia.

Eliksir dr Słonia

Specjalistyczny kosmetyk do pielęgnacji skóry podrażnionej lub zmienionej chorobowo. 

Bardzo istotnym elementem dbania o świeży tatuaż jest smarowanie Colaceum – panaceum na poparzenia i inne dolegliwości skórne.

COLACEUM

Przez pierwsze siedem dni trzeba smarować tatuaż przynajmniej dwa razy dziennie.

Kolejne dni regeneracji oznaczają formowanie się strupków. – Nie wolno drapać tatuażu ani zrywać strupków. Powstrzymanie się od zrywania strupków jest ważne, gdyż przeważnie doprowadza to do uszkodzenia wytatuowanego miejsca lub nawet powstawania blizn. Kiedy skóra zaczyna się łuszczyć, możemy odczuwać swędzenie, które musimy ignorować i nie ulegać chęci podrapania się.

 

Gdy coś pójdzie nie tak !

Po jego wykonaniu ciało reaguję jak na intruza, buntuję się dużą ilość substancji, która została zaaplikowana w naszą skórę. Często występuje wysoka temperatura, mamy objawy grypy, ogólnego rozbicia i rozdrażnienia. Zgłośmy się do lekarza, jeśli zauważymy niepokojące objawy, jak na przykład nieustępująca wysypka, opuchlizna. Pamiętać należy przy tym, że organizm każdej osoby jest inny i odmiennie może reagować na pigment.

Dalsza pielęgnacja

Po około tygodniu od wykonania tatuażu (czyli kiedy zejdą już strupki) rozpoczyna się etap regeneracji naskórka i w tym czasie owo dzieło skórne przyjmuje swój docelowy wygląd. Pamiętajmy, że skóra w jego okolicach może być podrażniona.
Cały okres gojenia trwa zwykle nie więcej niż osiem tygodni. W późniejszym jego etapie można używać balsamu nawilżającego, aby dodatkowo przyspieszać proces regeneracji naskórka – Herbaceum

Herbaceum balsam 

COLACEUM

Jednym z głównych długofalowych zaleceń jest, aby przez ponad miesiąc nie doprowadzać do nadmiernego namoknięcia tatuażu. Nie zaleca się również długotrwałego wystawiania na działanie promieni słonecznych.

Decyzja o zrobieniu sobie tatuażu jest bezsprzecznie odważna. Powinniśmy wykazać się także konsekwencją i po wykonaniu odpowiednio go pielęgnować. Stosujmy wysokie filtry jeśli wychodźmy na słonce. Nawilżajmy skórę regularnie naturalnymi preparatami, aby nie powodować dodatkowych podrażnień. Traktujmy go pieczołowicie, bo przecież to jest nasz wizerunek i ma wyrażać nasze wnętrze, osobowość.

Polub i udostępnij: