90 % wody, którą wypijamy codziennie pochodzi z plastikowych butelek.

Co w swoim składzie zawierają plastikowe butelki i jak te związki wpływają na organizm ?

  1. Trójtlenek antymonu – powoduję rozwój komórek rakowych
  2. Formaldehyd – powoduję białaczkę szpiku kostnego
  3. Bisfenol A – powoduję niepłodność, choroby serca, krążenia, cukrzycę i otyłość
  4. Perfluorowane związki węgla – działa toksycznie na układ odpornościowy

Najgorsze jest to, że kupując wodę w plastikowych butelkach w markecie nigdy się nie dowiemy jak była przechowywana. Jeśli woda była magazynowana w upały, w wysokich temperaturach to do niej przechodzą pod pływem wysokiej temperatury powyższy związki. Najgorszy jest z nich Bisfenol A.

Uwaga na temperaturę – temperatura wzmaga wydzielanie Bisfenolu A. Im wyższa temperatura tym więcej tego związku przedostanie się do wody. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy używać plastikowych butelek zawierających tą toksynę do przygotowywania pokarmu dla dzieci niemowląt.

Należy za każdym razem sprawdzać oznaczenie butelki plastikowej i wystrzegać się oznakowań zawierających oznaczenia 7oraz 3 gdyż do ich produkcji został wykorzystany Bisfenol A.

W niektórych miastach zapewnia się, że  można pić wodę z kranu. Z tym też bym uważała, gdyż w takiej wodzie jest chlor, oraz nigdy nie wiemy w jakim stanie są rury przez, które płynie do nas woda do bezpośredniego spożycia.

Co można zastosować?

Filtry kuchenne z wkładami węgla aktywnego – zawsze to ochrona chociażby przed namiarem stężenia wielu lotnych związków organicznych, pestycydów i herbicydów, a także chloru, benzenu, związków trihalogenometanu, radonu, rozpuszczalników oraz setki innych wytworzonych przez człowieka chemikaliów, które możemy znaleźć w wodzie z kranu. Niektóre filtry węgla aktywnego są umiarkowanie skuteczne w usuwaniu tych toksycznych substancji i mało skuteczne w usuwaniu metali ciężkich. 

Dobrym zastosowaniem jest filtr do wody pod zlew – domowa stacja uzdatniania wody. Mnie osobiście najbardziej przekonywają takie zastosowanie oczyszczenia wody.

No dobrze, a co teraz robić jak już mam wodę z domowej takiej stacji, w jaki sposób mogę ją przenosić w drodze do pracy, wycieczki etc ?

Nie chce kupować wody w szklanych butelkach, bo przecież po to zainwestowałam w dobrej jakości filtr?

Jest na to rozwiązanie 🙂

Szklana butelka, taka wielorazowego użytku, którą możesz myć nawet zmywarce, a do tego się nie potłucze jak upadnie 🙂

Czy to jest dla Ciebie ciekawe ?

Szklana buteleczka Colway to nie byle butelka, jest wykonana ze szkła bromowo-krzemowego. To szkło dezaktywuje bakterie jakie mogą się znajdować w wodzie, dodatkowo ją uzdatniają w brom i krzem. (niegdyś wrzucano do studni kamienie krzemowe, które pełniły taką funkcje). Nie przechodzi też smakami i dodatkowo jak się przegrzeje w samochodzie to nie wytrąca szkodliwych składników jak w przypadku butelek plastikowych. Można ją myć w zmywarce i wyparzać czego nie wolno robić z butelkami plastykowymi. Zdecydowanie polecam szklane butelki.

Bądź mądry, dbaj o siebie i środowisko i używaj szklanych butelek do picia wody !

więcej o szklanej butelce pod linkiem

BUTELKA – ze szkła bromokrzemowego

 

 

Polub i udostępnij: