Kolagen to najważniejsze białko ludzkiego organizmu. Strażnik integracji naszego ciała.

O tym, że kolagen jest białkiem młodości, można się przekonać spoglądając w lustro.

Zmarszczki, ta najbardziej oczywista oznaka starzenia się, są skutkiem przerzedzania się włókien kolagenowych w tkankach skóry.

Kolagen jest głównym składnikiem włóknistym skóry, ścięgien, zębów, chrząstek i naczyń krwionośnych. Niestety kolagen ustrojowy nie jest nam dany raz na zawsze. Po 25 roku życia procesy degradacji kolagenu zaczynają powoli przeważać nad procesem syntezy. Rozpoczyna się nieuchronny proces starzenia organizmu. Zaburzenia w metabolizmie kolagenu objawiają się nie tylko w obrębie aparatu ruchu (sztywność, bóle okołostawowe), ale również w tych tkankach i narządach, dla których kolagen i substancje bliźniacze pełnia funkcje strategiczne- pojawiają się zmiany starcze ciała: zmarszczki, przebarwienia, cellulit, suchość skóry, matowienie paznokci, włosów, przykurczenie sylwetki. Najgroźniejsze dla zdrowia i życia są zaburzenia w układzie odpornościowym, gdzie kolagen sprawuje bardzo ważną funkcje obronną, ogranicza wnikanie i rozprzestrzenianie się ciał patogennych- toksyn środowiskowych, drobnoustrojów i komórek nowotworowych.

Człowiek jest architektonicznym dziełem natury.
Kolagen w ciele ludzkim jest jak zbrojenie budynku, występuje w nim w wielu odmianach i w różnych tkankach, tworząc rodzaj konstrukcji nośnej. Jest strażnikiem integralności naszego ciała.

Ta strona jest poświęcona polskim produktom i polskim odkryciom biotechnologicznym.
Jednym z najważniejszych odkryć to kolagen naturalny pobierany ze ryb słodkowodnych – tołpygi.